Reakce na článek serveru Aktuálně.cz

Autor: Petr Medek, tiskový mluvčí MO

Server Aktuálně.cz uveřejnil 17. 2. 2015 článek pod titulkem „Rady od Neumannové stály Stropnického 46 tisíc měsíčně“. Skoro polovina článku je věnována poradcům na Ministerstvu obrany, kteří podle autora patří mezi „nejdražší“. Při pohledu na poradce ostatních ministrů je ale patrné, že lze těžko učinit relevantní srovnání, protože řada úřadů zveřejnila pouze vyplácenou hodinovou sazbu. Některé resorty pak seznam neposkytly vůbec.

Ministerstvo obrany je tedy „penalizováno“ za svoji vstřícnost a otevřenost. Z uveřejněných přehledů přitom vyplývá, že patří mezi resorty s nejnižším počtem poradců. Ti, kteří ministrovi obrany radí bez nároku na odměnu, navíc v přehledu uvedeni vůbec nejsou, jako například bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý. Tím je informace značně zkreslena.

Stejně tak ve vysvětlení popisu práce poradce a odborníka na IT Rostislava Fryse redaktor vypustil podstatnou informaci, kterou mu Ministerstvo obrany poskytlo. Konkrétně fakt, že pan doktor Frys díky svým zkušenostem identifikoval úspory v řádu stovek milionů korun.

Redaktor také ironizuje skutečnost, že je v popisu práce Kateřiny Neumannové uvedeno seznamování se s utajovanými skutečnostmi. To je ovšem bod, který mají standardně v popisech práce všichni zaměstnanci Ministerstva obrany.

Lze tedy konstatovat, že článek serveru Aktuálně.cz obsahuje jen poloviční informace. Zejména ty, které podporují současný trend preferování negativních informací. Ty pozitivní jsou záměrně vypouštěny a ignorovány.