Reakce Ministerstva obrany na článek Lidových novin „Další účet za letouny CASA: 20 milionů“

Autor: Jan Pejšek, tisková a informační služba MO

12. 1. 2011 Deník Lidové noviny dne 12. ledna 2011 zveřejnil zavádějící článek „Další účet za letouny CASA: 20 milionů“.

Text autora Ondřeje Stratilíka zkresluje skutečnost. Autor vytrhl z kontextu vyjádření tiskové mluvčí 24. základny dopravního letectva ve Kbelích kapitánky Zuzany Špačkové a tím zkreslil skutečný důvod rekonstrukce hangárů na letišti ve Kbelích.

Účelem této rekonstrukce nebylo parkování transportních letounů CASA C-295M, ale úprava prostoru, který si kvůli svému technickému stavu již rekonstrukci vyžadoval, nezávisle na nákupu nových transportních letounů.

Hangár má v první řadě sloužit k provádění údržby a oprav letecké techniky. Nikoliv ke garážování letadel. V prostorách zmiňovaného hangáru číslo 45 je rovněž služebna SAR (Letecká záchranná a pátrací služba), jejíž prostory byly také rekonstruovány.Autor však mylně uvádí, že letouny CASA C-295M měly být v hangáru parkovány.

Stejně jako transportní letouny An-26 či dopravní letouny Airbus 319, které letectvo AČR provozuje, budou i letouny CASA C-295M parkovány standardně na letištní ploše. V tomto duchu redaktora informovala i mluvčí základny.

Částka vynaložená na rekonstrukci hangáru nesouvisí s nákupem nových transportních letounů a není tak dalším účtem za tyto letouny, jak tvrdí ve svém článku autor.