Ministerstvo obrany nechystá jednostrannou redukci mise KFOR

Autor: Jan Pejšek, tisková a informační služba MO

V souvislosti s vystoupením ministryně obrany Vlasty Parkanové v televizním pořadu Otázky Václava Moravce (Česká televize, 8. března 2009) se v některých médiích, zejména zahraničních, objevily informace o plánovaném snížení počtu českých vojáků v misi KFOR v Kosovu.

Jde o zkreslenou interpretaci výroků paní ministryně, podobný krok se nepřipravuje. Teprve poté, co vojenské orgány NATO poskytnou svá doporučení, zahájí spojenci diskusi o budoucí podobě KFOR.

O případné redukci jednotlivých národních kontingentů v Kosovu tedy lze uvažovat až na základě projednání budoucí strategie v orgánech Aliance. K budoucnosti mise KFOR Vlasta Parkanová v České televizi doslova uvedla:

„Generál Craddock (pozn. John Craddock je vrchním velitelem Spojeneckých sil v Evropě) nám má na pravidelném zasedání ministrů obrany v červnu letošního roku doporučit, v jakém rozsahu by NATO mělo pokračovat ve své kosovské misi, zda by se počet tam přítomných vojáků neměl redukovat. Mezi náročností a potřebností vojenské přítomnosti v Kosovu a v Afghánistánu je obrovský rozdíl a jakkoliv je velmi dobré mít vojáky v Kosovu, tak sdílíme-li všechny starosti s našimi partnery, musíme vědět, že vojáci v Afghánistánu jsou potřeba ještě více. Pokud generál Craddock doporučí, že redukce počtu je vhodná, …, potom bych já možná doporučovala, aby se počet českých vojáků v Kosovu snížil.“