Kritika pořízení kompletů RBS-70NG na stránkách Security magazínu je účelová a zavádějící

Autor: Odbor komunikace MO

Server www.securitymagazin.cz opakovaně v několika článcích spekuluje o zakázce na dodávku přenosného protiletadlového kompletu pro Armádu České republiky. Anonymní autor publikující pod hlavičkou redakce nikdy nezaslal na MO své dotazy, přesto kritizuje rozhodnutí o pořízení švédských kompletů RBS-70NG. Ministerstvo obrany se vůči těmto jednostranným a zavádějícím textům ohrazuje.

Přenosný protiletadlový raketový komplet je základní zbraňový prvek pozemní protivzdušné obrany v kategorii krátkého dosahu a jeho úkolem je protivzdušná obrana strategických objektů a vojenských jednotek v operacích. Na základě požadavku Armády ČR předložil ministr obrany v červenci 2017 vládě návrh pořízení 16 kusů odpalovacích zařízení přenosného kompletu RBS-70NG od společnosti SAAB Dynamics, včetně náhradních dílů a simulátoru. Vláda se zakázkou, které předcházel marketingový průzkum porovnávající existující alternativy, souhlasila.

Nová výzbroj je určena pro protiletadlový raketový pluk ve Strakonicích. Švédský systém RBS-70 je u této jednotky již zaveden přes 10 let a s jeho doplněním o nejnovější generaci armáda dlouhodobě počítá. Navíc je nový komplet plně kompatibilní a využívá i společný automatizovaný systém řízení palby.

Pořízení nových kompletů je tedy požadavkem armádních expertů, kteří mají zájem na tom, aby zůstala zachovaná platforma, která se plně osvědčila a naši vojáci jsou na její operační nasazení připraveni a vycvičeni. Tím také odpadá celá řada finančních nákladů, které by vznikly v případě zavádění odlišného systému od jiného výrobce se stejným určením, ale se zcela rozdílným konceptem nasazení, logistiky a výcviku. Ve výzbroji našich vojáků nový systém nahradí morálně a technicky zastaralý systém S-10M původní sovětské konstrukce a výroby, který je za hranicí své životnosti.

V současné době je v procesu nezávislé posouzení celkové ceny. Poté, po schválení vedením ministerstva, může dojít k uzavření smlouvy s výrobcem systému.