Článek o zakázce na výcvik posádek hrubě zkresluje realitu

Autor: Odbor komunikace MO

Dnešní článek deníku Právo má za cíl vyvolat v čtenářích pochybnosti o zakázce na výcvik vrtulníkových posádek. Naprosto zbytečně. Jedná se o pokračování výcviku na trenažérech, který úspěšně probíhá už řadu let. Škoda, že se autorky vůbec neobtěžovaly oslovit s dotazy Ministerstvo obrany.

Zakázka je pokračováním dlouhodobé spolupráce se společností, která jediná v ČR a NATO disponuje tímto trenažérem. Další je na Ukrajině. Tam jsme jezdili dříve a bylo to výrazně dražší. A že jde zakázka na vládu po volbách? Stávající smlouva vyprší na konci roku. S dostatečným časovým předstihem začali úředníci připravovat její pokračování. Pokud chce armáda ve výcviku od ledna pokračovat, nelze se ohlížet na souběh s volbami.

S výcvikem v Ostravě panuje dlouhodobá spokojenost. Společnost HTP Ostrava je spoluvlastněna s.p. LOM Praha, stát má svého zástupce v dozorčí radě a kontroluje tak i efektivitu této zakázky.

Cena za hodinu výcviku je stejná jako v dosavadní smlouvě. Jen se zvýší počet posádek z 54 na 68. Navíc za stejné peníze dostaneme více než dosud, protože možnosti trenažéru jsou nyní větší, nebudou se už cvičit jen krizové situace, ale například i taktický výcvik palubních střelců.

V článku je uvedeno, že neproběhl marketingový průzkum. To není pravda! MO ho provedlo, oslovili jsme 6 firem a nikdo kromě HTP Ostrava nebyl službu schopen nabídnout. Zakázka z výše uvedených důvodů zcela hladce prošla i vládní pracovní skupinou pro transparentní veřejné zakázky.