Cenu pitné vody na Libavé ovlivňuje armáda jen z menší části

Autor: Odbor komunikace MO

Český rozhlas ve včerejší reportáži uvedl, že Město Libavá odmítá zdražení pitné vody, místní obyvatelé museli zavést úsporný režim, protože armáda jim zdvojnásobila cenu a za kubík zaplatí 135 korun. Tyto informace jsou nepřesné a zavádějící. Konečnou cenu za kubík vody totiž resort obrany (konkrétně příspěvková organizace Armádní servisní) ovlivňuje pouze z menší části.

Ve Městě Libavá jde o ojedinělý případ, kdy kalkulaci vodného a stočného tvoří dva subjekty. Vlastníkem vrtu a potrubí mimo katastrální území je Armádní servisní, vodojem a infrastrukturu v obci vlastní Město Libavá. Vodu pro obecní vodojem dodává Armádní servisní Městu Libavá za cenu 49,20 Kč/kubík včetně DPH. Zbývající část vodného a celé stočné kalkuluje a obyvatelům účtuje sama obec Město Libavá.

Jak bylo uvedeno v reportáži, je resort obrany připraven vést jednání s cílem snížení celkové ceny za kubík. Nejsou nám lhostejné potřeby obyvatel obce, celková cena je určující i pro odběr vody do armádních objektů, které v katastru obce zůstaly. Schůzka s vedením Města Libavá se uskuteční v listopadu.