Trump je ten zlý policajt

Trump je ten zlý policajt

Mnistr obrany pro Lidové noviny (24.2.2017)

Nedávná bezpečnostní konference v Mnichově byla očekávaná s ohledem na kritickou pozici, kterou prezident USA Donald Trump zaujímá vůči NATO. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ale míní, že se Evropa nemusí bát ztráty americké podpory.

* LN Na podzim budou volby. Co do nich ještě chcete stihnout?

Chtěl bych prosadit novelu zákona o Vojenském zpravodajství, aby se mohlo věnovat kybernetické obraně. Chci stihnout novelu vojenské policie. A rovněž novelizovat Ústavu, abychom byli schopni flexibilněji vysílat vojska do misí. Pak bych chtěl projednat některé velké zakázky, a pokud možno je dostat až ke schválení vládou. Některé z nich mají šanci, že na ně stihneme i podepsat smlouvy. Zároveň je mi jasné, že nikdo nechce navázat na tradici některých předchozích vlád, které řešily veliké vojenské zakázky pár dnů předtím, než skončily.

* LN Jaké konkrétní zakázky máte na mysli?

Například bych byl rád, kdyby tahle vláda schválila vrtulníky. (pozn. red. – jedná se o plán koupit 12 nových víceúčelových vrtulníků pro armádu)

* LN USA vyzývají, aby státy NATO dávaly víc peněz na obranu. Víte, do čeho dodatečné finance investujete?

Určitě do množství vojáků, které chceme navyšovat. Tím pádem je musíme mít do čeho obléknout a čím vybavit, takže peníze poplynou i do výstroje a výzbroje. Apotom samozřejmě do velkých modernizačních programů. Jsou to zmíněné vrtulníky, obrněná vozidla, protivzdušná obrana, je to obměna zastaralých vozidel BVP 2 a projekt nového děla. Musíme vyřešit i naši „vládní“ letku. V ní během tří let doslouží oba ruské Jaky 40. Situaci je třeba začít řešit už teď.

* LN Byl jste na bezpečnostní konferencivMnichově. Jaká byla?

Pro mě je zásadní fakt, že se Spojené státy pod vedením nového prezidenta jednoznačně přihlásily k tomu, že je pro ně Aliance důležitá pro bezpečnost ve světě. USA se k NATO stále plně hlásí. Jak americký viceprezident Mike Pence, tak ministr obrany James Mattis si dali hodně záležet, aby vysvětlili heslo America first, kterým se Donald Trump prezentoval v kampani. Slogan podle nich znamená silnou Ameriku a ta zas silnou alianci.

* LN Takže korigovali předchozí Trumpova ostrá prohlášení?

Ve vládách velmi často existuje klasické rozdělení mezi zlé a hodné policajty. Zatímco americký prezident posílá vzkazy natvrdo a kategoricky, pánové PenceaMattis je překládají do něčeho, čemu říkám „evropština“. Tedy do jazyka, který je ve zbytku aliance srozumitelnější. A tím vůbec nechci říct, že zeslabují původní význam Trumpova vzkazu. Stále platí požadavek, aby všechny členské státy dávaly dvě procenta HDP na obranu.

* LN Trump tvrdí, že NATO je zastaralé. Souhlasíte?

Rozhodně ne. Aliance je potřeba. Řada států vyjadřovala velké obavy nad hybridními hrozbami, jako jsou útoky hackerů nebo manipulace voleb. V době konference byla v éteru čerstvá manipulativní zpráva o znásilnění litevské dívky německým vojákem, která byla jasnou provokací. Přál bych vám slyšet nejen ty malé pobaltské země, které se cítí ohroženy. Obavy mají jejich sousedé, kteří jsou podstatně větší a mají podstatně rozsáhlejší kapacitu v obraně, jako třeba Švédsko a Finsko.

* LNA v takové atmosféře vystoupil s ostrým projevem proti Alianci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov...

Na svůj proslov nás nechal čekat. Měl ho sice ohlášený na přesnou hodinu, ale dal si s ním načas. Vzpomněl jsem si při tom, jak údajně Vladimir Putin nechal čekat královnu Alžbětu nějakou tu hodinku... No a Lavrov potom řekl, že bychomměli přestat s osočováním Ruska z manipulací. V takovém případě máte pocit, že žijete v surrealistickém světě.

* LN Když jste zmínil hrozbu hackerů – je něco nového ve vyšetřování jejich průniku na ministerstvo zahraničí?

Nemám žádné nové informace. Ale pod jejich palbou je řada různých evropských institucí. Z běžných zdrojů vím, že italský premiér vůbec nepoužívá elektronickou komunikaci. Všechny důležité pokyny podřízeným píše rukou na lístečky. Ohrozbě hackerů mluví šéf německé tajné služby, nizozemský premiér, francouzský ministr zahraničí. A stejně tak je skutečné ovlivňování v různých „alternativních“ médiích. I ministerstvu obrany zabírá každý den čím dál více času, abychom ty nejflagrantnější bláboly uváděli na pravou míru. Protože když to neuděláme, jsme ještě osočováni, že nám nestojí za to je vyvracet.

* LN Na Mnichov v květnu naváže summit NATO v Bruselu. Co od něj můžeme čekat?

Na němuž bude Ameriku zastupovat přímo Donald Trump. Myslím si, že potvrdí americký závazek a nebude zpochybňovat Alianci jako takovou. Nepochybně zopakuje požadavek na plnění finančních závazků. A bude chtít větší důraz na alianční zapojení do boje proti Islámskému státu.

* LNMůže být výsledkem dohoda o vyslání vojsk do boje proti IS, kterého by se ve větší míře účastnila i česká armáda?

Nechme těch pár týdnů, ať uplynou, ať americká strana přijde se svým plánem. Podobný požadavek by určitě musel projít aliančním plánováním. Nemůže to být tak, že prezident, byť té nejsilnější členské země, nadiktuje, kdo dá kolik vojáků. Ano,může dát rámec, ale potom už je to na vojenských plánovačích. My jsme nyní aktivní leckde. V Iráku máme letecký výcvikový tým. Jeho služba není procházka růžovým sadem. Naopak jsou pár desítek kilometrů od Mosulu. Máme tam chirurgický tým, který doposud zachránil velké množství životů. To má svůj naprosto konkrétní pozitivní efekt.

* LN Prezident Miloš Zeman má v plánu navštívit Bílý dům. Konzultujete s ním před cestou témata z oblasti vojenství?

Za pár týdnů bude jedna z pravidelných koordinačních schůzek, jež se odehrávají jednou za pár měsíců na Hradě. Na ní tohle téma určitě přijde na řadu. Padnou nějaké naše návrhy a doporučení, co si z hlediska našeho ministerstva myslíme, že by bylo dobré akcentovat. Pan prezident se s tím buď ztotožní, nebo nikoli.

* LN Co mu doporučíte?

Myslím, že to nejdříve pošleme na Hrad. Neberte to ve zlém, ale nebudu to panu prezidentovi sdělovat takhle přes média.