Klíčovou techniku chceme pořizovat doma

Klíčovou techniku chceme pořizovat doma

11.11.2016 • Autorský článek ministra obrany pro Lidové noviny, 11. 11. 2016, rubrika Zbrojní průmysl

Česká armáda v současnosti prochází největším přezbrojováním v novodobé historii. Díky rostoucímu rozpočtu ministerstva obrany po urgentním zajištění základního vybavení vojáků, jako jsou uniformy a další výstroj, přichází na řadu velké modernizační projekty. Proměnou prochází technika často sovětského původu, která je stará 30 i 40 let.

Jednou ze základních podmínek přezbrojování je bezpečnost takových dodávek. Klíčovou techniku a materiál chceme pořizovat doma, u českých firem. Kdyby došlo k nějakému konfliktu, těžko si lze představit, že by nás sousedi při zásobování strategickým materiálem upřednostnili. Klasickým případem jsou například ruční zbraně a munice, které se, jak je to jen možné, snažíme nakupovat u českých společností. Často narážíme na problém, že ne vše dokážou tuzemské firmy vyrobit, a navíc některé obchody sice uzavřou české firmy, ale výroba běží za hranicemi. I tak ale podíl domácích dodavatelů roste. Z celkových obchodů loni připadlo 76 procent na české subjekty, letos od ledna do září je to už 84 procent.

Naším zájmem u strategických dodávek musí být uzavírání komplexních smluv. Tedy víceletých, které nám pomáhají lépe plánovat výdaje, garantují zabezpečení dodávek podle potřeb armády a zahrnují servis a logistiku pro celý životní cyklus.

Na druhé straně takové smlouvy poskytují našemu obrannému průmyslu stabilitu, možnost lepšího plánování svých kapacit a v neposlední řadě také příležitost navýšit investice do výzkumu, vývoje a inovací v těch oblastech, kde momentálně nedokáže naplnit potřeby a požadavky armády.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.

Autor: Martin Stropnický, ministr obrany