Reakce na článek v Lidových novinách nazvaný Hlavně že se mydlíme

V sobotu 3. března 2018 Lidové noviny uveřejnily článek nazvaný Hlavně že se mydlíme. V úterý 6. března stejné medium uveřejnilo reakci ministryně obrany Karly Šlechtové - Zakázka na izraelské radary zrušena není.

Petr Kamberský mi vyčítá, že jsem podle něj ve funkci ministryně obrany národní a politické riziko. Proč? Prý mě Andreji Babišovi nadiktoval Miloš Zeman.

Proboha! Opravdu si Petr Kamberský myslí, že Andrej Babiš sklopí uši a poslechne, když mu někdo něco nadiktuje? Že je předseda hnutí ANO, miliardář a premiér loutkou bez vlastní vůle? To snad ne.

Premiér této vlády vskutku není ani Špidla, ani Paroubek, ba ani nepáchá ekonomické zločiny, jak se můžeme v Kamberského aktivistickém Chlívku také dočíst. Je to racionálně uvažující úspěšný muž, který mě vyslal na ministerstvo obrany, abych dala do pořádku veřejné zakázky na dodávky zbraní. A nemá to ani nic společného s mým předchůdcem Martinem Stropnickým, který se zase musel vypořádat s „chlívkem“, jejž mu na obraně nechali předchůdci z tradičních politických stran.

Kamberský – podle mého soudu zcela nehorázně – ignoruje fakta. Píše totiž, že jsem (cituji) „hodila vidle“ do zakázky na izraelské radary, které mají nahradit ty staré, ruské. A naznačuje, že to dělám schválně; v duchu zásady, že co se nehodí, je v aktivistické žurnalistice vynecháno a zamlčeno.

Jenže veřejně opakovaně zaznělo, že zakázka zrušena není. Nové radary ale zatím nemají certifikaci NATO, jejich nákup proto dostal negativní stanovisko Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Kdybych za této situace nákup schválila, šlo by o neodpustitelný hazard s naší národní bezpečností a problém vůči našim závazkům v NATO. Seriózní komentátor by tohle měl uvádět jako hlavní argument; a mohl by klidně přidat, že ignorance stanoviska NÚKIB by byla hazardem s obří částkou 3,5 miliardy korun, kterou ty radary stojí.

Pokud nebudeme mít jistotu, že radary s NATO kompatibilní budou, samozřejmě nelze zakázku na radary schválit. Jak ale pevně věřím, další jednání s dodavatelem nám tuto jistotu za pár týdnů umožní.

Uvedenou informaci si od půlky ledna mohl každý veřejně přečíst v tisku, říkala jsem to v České televizi i v Lidových novinách. Pokud pan Kamberský při přípravě svého Chlívku nečte ani své domovské listy, pak je hlavním rizikem své redakce a problémem on sám.