Ministerstvo obrany » Informační servis » Zpravodajství » Univerzita obrany si připomněla Den válečných veteránů

Univerzita obrany si připomněla Den válečných veteránů

10.11.2017 • Přesně 15 minut po osmé hodině ranní začal v pátek 10. listopadu slavnostní nástup Univerzity obrany konaný u příležitosti Dne válečných veteránů. Důvodem k výjimečnému posunutí obvyklého začátku nástupu v celou hodinu byla přítomnost zástupců mladé generace – žáků a studentů brněnských základních škol a středních škol z Brna a Veselí nad Moravou.

Z průběhu Dne pro veřejnost
Z průběhu Dne pro veřejnost

Právě na potřebu navázat myšlení nastupující generace na historický odkaz Dne veteránů poukázal v úvodu nástupu kancléř Univerzity obrany Miloš Dyčka, který poté představil historické prapory předchůdců dnešních příslušníků armády – tedy legionářů, vojáků prvorepublikové československé armády i bojovníků proti nacismu v letech 2. světové války.

Rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl se ve svém projevu kromě shrnutí historických faktů zamyslel také nad aktuálním odkazem Dne válečných veteránů: „Jde o to uvědomit si, co z minulého může být pro nás příkladem a inspirací. Jde o to chápat profesi vojáka a práci civilního zaměstnance v ozbrojených silách jako službu občanům naší vlasti. A na tomto základě zodpovědně plnit služební a pracovní povinnosti,“ řekl brigádní generál Bohuslav Přikryl.

Desítce příslušníků Univerzity obrany, kteří zmíněný požadavek příkladně splňují, pak rektor-velitel předal Medaile za službu v ozbrojených silách. Devět studentů následně obdrželo kázeňské odměny za reprezentaci školy v celostátních sportovních soutěžích a za zvládnutí úkolů spojených s přípravou říjnové slavnostní přísahy.

Nástup tradičně uzavřel slavnostní pochod. Jím však program připomínky Dne válečných veteránů neskončil. Navazujícího „Dne pro veřejnost“ se zúčastnila stovka žáků základních škol a více než tři stovky studentů středních škol. Ti měli vedle získání informací o možnostech studia na všech třech fakultách Univerzity obrany dále možnost navštívit vybraná pracoviště školy a zhlédnout ukázky výcviku a vystavenou bojovou techniku.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Rektor-velitel OU brigádní generál Bohuslav Přikryl během přehlídky nastoupených jednotek Rektor-velitel OU brigádní generál Bohuslav Přikryl během přehlídky nastoupených jednotek Rektor-velitel OU brigádní…
  • Prapor výcvikové základny v Českém Krumlově Prapor výcvikové základny v Českém Krumlově Prapor výcvikové základny v…
  • Rozhovor zástupce rektora UO plukovníka gšt. Milana Marka v živém vysílání České televize Rozhovor zástupce rektora UO plukovníka gšt. Milana Marka v živém vysílání České televize Rozhovor zástupce rektora UO…
  • Ocenění příslušníci UO Ocenění příslušníci UO Ocenění příslušníci UO
  • Předání Medailí za službu v OS Předání Medailí za službu v OS Předání Medailí za službu v OS…
  • Příprava na slavnostní pochod Příprava na slavnostní pochod Příprava na slavnostní pochod
  • Slavnostní pochod Slavnostní pochod Slavnostní pochod
  • Docent Zdeněk Flasar v rámci Dne pro veřejnost předvádí užití maskovacích barev Docent Zdeněk Flasar v rámci Dne pro veřejnost předvádí užití maskovacích barev Docent Zdeněk Flasar v rámci Dne…
  • Z průběhu Dne pro veřejnost Z průběhu Dne pro veřejnost Z průběhu Dne pro veřejnost


Slavnostní nástup příslušníků UO při příležitosti Dne válečných veteránů 10. 11. 2017
Autor: Mgr. Marek Žižlavský
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Viktor Sliva