Den válečných veteránů oslavili čeští vojáci v Eindhovenu

Autor: pplk. Ing. Petr Voborný

Vedoucí národního zastoupení AČR při operačním Velitelství společných sil NATO v Brunssumu podplukovník Petr Voborný, příslušník národního zastoupení major Zbyněk Jakubíček a česká zástupkyně Centra pro koordinaci dopravy v Evropě se sídlem v Eindhovenu kapitánka Alena Plodíková navštívili dne 10. listopadu při příležitosti Dne válečných veteránů městský hřbitov v Eindhovenu. Důvodem bylo uctění památky zesnulých československých letců, kteří za 2. světové války zahynuli na území Nizozemského království.

Den válečných veteránů oslavili čeští vojáci v Brunssumu

Příslušníci AČR působící na zahraničních pracovištích v Nizozemí položili věnce na hroby tří československých válečných letců seržantů Oldřicha Havlíka, Josefa Talába a Pavla Varjana, kteří byli příslušníky 311. bombardovací perutě RAF.

Tito letci se vraceli v noci ze 14. na 15. dubna 1942 z nočního náletu na Dortmund, kde jim flak poškodil levý motor. Klesající bombardovací letoun Wellington pak sestřelil nad Nizozemím německý stíhací letoun.

Kapitán letadla seržant Vladimír Pára se pokusil se strojem nouzově přistát na silnici u obce Boshoven. Těžce zranění členové posádky, kapitán Pára, navigátor F/O Milan Zapletal a střelec seržant Jaroslav Klvaňa byli zajati vojáky Wehrmachtu. Zbývající členové posádky stroje s označením KX-U na místě zahynuli.