Plzeň žila celý víkend oslavami

Autor: Kateřina Lang

Slavnostmi svobody si 66. výročí osvobození připomněla i Plzeň. Sobotní den patřil z velké části dětem. V prostoru bývalého výstaviště připravila Armáda ČR soutěž pod názvem „Osvoboď Plzeň“. Výherce sportovní soutěže se pojede podívat na leteckou základnu v Náměšti, kde stráví celý den s piloty a vojáky.

„Připravili jsme pro děti sportovní okruh, který měl ověřit jejich vytrvalost, rychlost a touhu po vítězství. Museli překonat lanovou dráhu, odtáhnout nepojízdné auto, nebo jet na raftu proti proudu řeky,“ vysvětlit major Jindřich Plescher

Tato soutěž má na oslavách svoji tradici. Osmnáctiletý Daniel Trnka vyhrál poslední dva ročníky. Letos se zúčastnil jen jako dozor. „Díky tomu, že moje družstvo vyhrálo, jsme se podívali do výcvikového kempu vojáků připravujících se do Afghánistánu. Bylo to naprosto skvělé.“

V Sobotu odpoledne pak dorazili na náměstí Republiky američtí veteráni 2. světové války. Ti rozdávali podpisy a vyprávěli si s obyvateli Plzně o časech, které zde vládly před šestašedesáti lety.

V neděli projela Plzní historická kolona vozidel

Ani letos nechyběla v programu oslav kolona vojenských historických vozidel. Klatovskou třídu lemovaly tisíce nadšených diváků, kteří se přišli podívat na nejrůznější vojenskou techniku od džípů, sanitek, obrněných transportérů až po motocykly i vojenské bicykly.

Ani veteráni si nenechali ujít příležitost vrátit se svezením v džípech o pár desítek let zpět. Právě jim patřil největší potlesk diváků. Podle Milana Jíši, jednoho z organizátorů kolony, byla opět účast mezinárodní: „V Plzni se představilo více než sto vozidel z celé republiky. Kromě Čechů jsou tu také Němci a Lucemburčané."

Závěr kolony, která se před Velkou synagogou rozdělila, patřil současné technice Armády České republiky. Část vozů pokračovala před  takzvané Peklo, většinu techniky mohli diváci obdivovat na náměstí Republiky.