Strakoničtí vojáci si připomněli výročí vzniku Československa

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

Přesně 99 let od uplynutí jednoho z nejvýznamnějších okamžiků v našich dějinách – vzniku samostatného československého státu si na sklonku října připomněli také příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Strakoničtí vojáci si připomněli výročí vzniku Československa

V pátek 27. října zorganizovali v kasárnách V Lipkách slavnostní vojenský nástup. Jeho součástí bylo vyhlášení Rozkazu ministra obrany ke Dni vzniku samostatného československého státu. Určení vojáci následně převzali Medaile Za službu v ozbrojených silách České republiky. Zástupce velitele útvaru plukovník Jaroslav Daverný využil slavnostní okamžik k tomu, aby poděkoval vojákům a občanským zaměstnancům za jejich práci.

Příslušníci strakonického útvaru se také zúčastnili pietního aktu, který o den později uspořádalo město Strakonice. Věnce a kytice k místnímu pomníku obětem první světové války položil například strakonický starosta Břetislav Hrdlička, senátor Karel Kratochvíle či emeritní senátor Josef Kalbáč. Přelomový okamžik v našich dějinách si připomněli i zástupci Československé obce legionářské, strakoničtí skauti a řada dalších.