Afghánistán – blíží se doba, kdy si bude země zajišťovat bezpečnost vlastními silami

Autor: Jana Malíková

Prioritním tématem pondělního dne summitu NATO v Chicagu byl Afghánistán. Otázku působení v této zemi do a po roce 2014 projednávali za účasti afghánského prezidenta státníci z 50 zemí účastnících se alianční mise ISAF, sousedních zemí Afghánistánu, včetně prezidenta Pákistánu a představitelé mezinárodních organizací včetně GT OSN nebo činovníků Evropské Unie.

V rámci Summitu byla odsouhlasena společná deklarace zemí ISAF a tamní vlády k Afghánistánu. Českou republiku reprezentovali prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas.

„Pan prezident Klaus přislíbil za Českou republiku zapojení České republiky do podpory Afghánských národních bezpečnostních sil po roce 2014. Výše českého příspěvku k udržení schopností afghánských bezpečnostních sil zatím nebyla přesně stanovena, musí být také dojednány mnohé detaily ohledně mechanismu financování. Finanční příspěvek České republiky se bude pohybovat v rámci našich ekonomických možností, to zdůraznil i premiér Nečas. Je také nutno říci, že tyto finance nebudou brány z rozpočtu resortu obrany,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra a dodal, že jsou také podmíněny snahou samotných Afghánců o další rozvoj jejich země k demokracii. Nezbytná bude i jejich finanční spoluúčast.

Pozice České republiky je v souladu se směrem, který vytýčily na summitu schválené dokumenty. Česko svoji vojenskou přítomnost v zemi postupně utlumuje a svoji pozornost – tak, jak zní požadavek Aliance – přesouvá k výcvikovým aktivitám tamních bezpečnostních sil. Ty v současné době čítají celkem 334 tisíc osob, 190 tisíc z toho jsou příslušníci Afghánské národní armády. Právě ty Češi cvičí v rámci svého výcvikového a poradního týmu, který působí v provincii Wardak, nebo v rámci výcviku pilotů v Kábulu.

„Vojáci české armády odvádějí v Afghánistánu skvělou práci, která je vysoce ceněna aliančními spojenci. Za to jim patří velký dík,“ zdůraznil ministr obrany Vondra.

Armáda ČR má v operaci ISAF v současné době do 640 vojáků, což je maximální počet stanovený mandátem pro rok 2012. Podle návrhu zahraničních misí na léta 2013 a 2014, který tento týden schválila vláda, se v příštím roce počet příslušníků AČR v Afghánistánu sníží na 539 osob. O rok později pak číslo dále klesne na 340 na začátku roku 2014, na jeho konci bude dosahovat cca 150 osob.

Česká republika se v Afghánistánu angažuje od roku 2002, kdy v zemi působila polní nemocnice. Kromě ní a chirurgického týmu se zde postupně vystřídali armádní chemici, vrtulníková jednotka, pozemní jednotky v rámci provinčního rekonstrukčního týmu, výcvikové a poradní týmy a také speciální jednotky – nejen v rámci operace ISAF, ale i operace Trvalá svoboda. Vrcholem českého angažmá byl loňský rok, kdy v Afghánistánu působilo do 720 osob, celkem se už v zemi vystřídalo téměř 6 tisíc českých vojáků.